Kamuda Bir İlk; Babalar Doğumda..
04 Nisan 2018

babalardogumda.jpg

                          MUTLU BEBEKLER İÇİN ANNE BABA ELELE

Doğum, anne adayının tüm gebelik boyunca belki de en çok desteğe ihtiyaç duyduğu dönemdir. Hatta bebeğin sağlığıyla ilgili annenin taşıdığı kaygıları azaltır ve taşıdıkları sorumluluğu da paylaşmış olurlar.

Babanın doğumda annenin yanında olması anneyi iyi yönde etkilemekte. Anne adayları babanın doğum eylemine katılmasıyla kendilerini güvende hissetmekteler. Daha da önemlisi doğum süreci içinde kadınlar yalnız olmadıklarını hissediyorlar. Kaygılar azaldığında, doğum eylemi, hem anne ve baba için hem de onlara yardımcı olan tıbbi ekip için kolaylaşmaktadır.

Anne ve baba doğumla birlikte yeni doğan bebeklerini kucaklamaktalar. Bu eşsiz an genellikle son derece duygusal oluyor, bebeğin ilk ağlamasını duymak, babanın annenin elini tutup ona ıkınma döneminde destek olması, bebek doğunca söylenen birkaç hoş söz hem anne hem de babanın yoğun duygusal bir anı doyasıya yaşamasına yol açıyor.

DOĞUMA GİRERKEN EŞLER NELERE DİKKAT ETMELİ?

Öncelikle sakin ve sabırlı olmalılar, doğum eyleminin özellikle ilk doğum için 12 saate kadar uzayabileceğini bilmeliler. Babanın doğum salonundaki varlığı hem anne hem de doğum ekibi için bir stres kaynağı olmamalı aksine herkes için yatıştırıcı olmalıdır.

Baba tıbbi müdahalelere karışmamalı doğum ekibine müdahale etmemelidir, unutmamalılar ki tıbbi ekip hem anne hem de bebek için doğru olan müdahaleleri zamanında yapmak zorunda. Babalar esas olarak tüm eylem süresince anne adayına sevgiyle yaklaşmalı onu desteklemelidirler. Bu süreç içinde serinkanlı olmaları hem anneye güven vermekte hem de tıbbi ekibin işini kolaylaştırmaktadır.
Doğum sürecini yöneten tıbbi personel ile anne arasındaki iletişimi sağlamak konusunda babaların büyük yardımı olacaktır, buna hazırlıklı olmalılar. Tıbbi ekip doğum eylemi süresince özellikle acil durumların ortaya çıkmasıyla anne ve bebeğin sağlığıyla ilgili farklı tıbbi uygulamalar yapabilir. Özellikle bu tür durumlarda baba adayının sakin, sağduyulu ve pozitif desteği doğumun sağlıkla sonlanması için çok yardımcı oluyor.

Urla Devlet Hastanesi Doğum Hizmetleri çalışanları olarak baba eşliğinde doğum hizmetini veriyoruz. Anne ve babaların birlikte doğuma hazırlanmaları için gebeliğin 20. Haftasından itibaren gebe okulumuzda gerekli eğitimler verilmektedir. Sertifika alan babalarımız doğum esnasında eşiyle birlikte doğuma girerek  eşine destek olup çocuğuna ilk saniyeden itibaren temas etmektedir.Sizlerde eslerinize doğumda destek  olup çocuğunuzun dünyaya gözlerini açmasına tanıklık etmek istiyorsanız,gebe okuluna kayıtlarınızı bekliyoruz.